Zaujímavé články, tipy, rady a odkazy
Kniha Zmaturuj z chémie je praktický pomocník pre každého študenta, ktorý chce úspešne zmaturovať z chémie a uspieť na prijímacích skúškach na vysokú školu. Publikácia podáva prehľadne usporiadané učivo chémie v rozsahu osnov strednej školy. Čitateľa postupne zoznámi s poznatkami zo všeobecnej chémie, anorganickej a organickej chémie, biochémie a tiež termochémie. Porozumenie a zapamätanie učiva podporujú prehľadné tabuľky a názorné schémy, text je doplnený aj príkladmi chemických výpočtov. Orientáciu v texte zjednodušuje členenie učiva na kapitoly a menšie tematické celky i abecedný register pojmov. Prehľadná a svieža grafická úprava uľahčí a spríjemní učenie. Publikácia je určená študentom stredných škôl, ktorí ju využijú počas celého stredoškolského štúdia, na prípravu na maturitu a tiež na prijímacie skúšky na vysoké školy.
Na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU dlhodobo kladú veľký dôraz na kvalitu vzdelávania s ohľadom na možnosti uplatnenia svojich absolventov v praxi. V rámci bakalárskeho študijného programu "Riadenie procesov" implementovali moderný spôsob výučby tímovej práce – tzv. "vertikálny projekt". Tento prístup sa bežne používa na najprestížnejších zahraničných univerzitách a jeho cieľom je prehĺbiť vedomosti a zručnosti študentov pri riešení komplexného problému tímovou prácou viacerých ročníkov.
V rámci tohto projektu sa študenti venujú vývoju prototypu inteligentného ekologického skleníka s názvom VESNA. VESNA predstavuje akronym pre anglický názov: „Versatile Simulator for Near-zero Emissions Agriculture“. Pričom dôraz je kladený na aktuálnu tému environmentálne udržateľného a spoločensky zodpovedného prístupu k organickej produkcií kvalitných potravín.
Tím okolo profesora Pavla Alexyho z STU vyvinul špeciálny bioplast – Nonoilen. Unikátny je tým, že na rozdiel od iných bioplastov sa nevyrába so syntetickými prísadami ani z fosílnych zdrojov.
Je 100 % z prírodných surovín a má potenciál nahradiť väčšinu plastov. Podľa profesora Alexyho je z Nonoilenu možné vyrobiť prakticky čokoľvek – od pohárov až po náplň do 3D tlačiarní. Záujem majú už aj z Oxfordu.
Profesor Alexy sa s kolegami venuje problematike ekologických plastov už od 90. rokov. Prešiel z vodou rozpustných fólií až na plne obnoviteľné a biodegratovateľné plasty. „Prvá myšlienka pustiť sa do výroby takéhoto bioplastu prišla niekedy v roku 2007. V roku 2011 sme podávali prvý patent a v 2017 druhý,“ opisuje výskum profesor.
Podľa neho je Nonoilen širokospektrálny materiál, ktorý obsahuje mnohé zložky, ktoré sa dajú rôzne modulovať. V spolupráci s STU produkuje granulát Nonoilenu firma Panara v Nitre, no finálne produkty vznikajú inde. „Keď niekto príde a povie, že chce napríklad tácku, my musíme vedieť, aké vlastnosti musí mať materiál, aby to mohla byť tácka. Potom vieme vyrobiť granulát, z ktorého niekto ďalší vyrobí tácku,“ poodhalil postup profesor Alexy.
100%z obnoviteľných zdrojov
100%biodegradovateľný (úplne rozložiteľný na oxid uhličitý, vodu a biomasu)
100%kompostovateľný v priemyselnom alebo domácom komposte
Jediný recyklovateľný bioplast s komplexnými vlastnosťami.
Má uzavretý životný cyklus založený na princípe „vráťme prírode, čo z nej berieme“.
Kompost má pozitívny vplyv na pôdu.
Je tvarovateľný (modifikovateľný), dá sa prispôsobiť požiadavkám klienta.
Dokáže mať rôzne podoby, formy a vlastnosti.
príbory a riad
nádoby (taniere, poháre, misky)
ochranné obaly
hračky
fľaše a nádoby na kvapaliny
hygienické pomôcky
vrecká, vrecia, tašky
ChemDay sa každoročne koná v priestoroch Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V tento deň sú otvorené dvere pre všetkých nádejných chemikov do sveta pracovných príležitostí najmä v chemickom, potravinárskom či farmaceutickom priemysle.
Piaty ročník podujatia sa uskutoční 29. marca 2023. Všetci ste srdečne vítaní.